Kiralık Araç Teslim Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yurtdışındaki örneklere bakıldığında, ülkemizdeki rent a car firmalarının oldukça dürüst oldukları söylenebilir. Samsun araç kiralama firmaları da bu firmalar arasındadır. Yaşanan ufak tefek sorunlar dışında kiracılar, rent a car firmalarının hizmetlerinden memnun kalırlar. Fakat her insan nasıl ki bir değilse her rent a car firması da bir olmayabilir. Son dönemde insanların araç kiralama hizmetine taleplerinin artması, rent a car sektörünün hızlı bir şekilde büyümesine sebep oldu. Bu büyüme, kötü niyetli firmaların da sektörde daha fazla görülmesini beraberinde getirdi.

Araç kiralama sektörü, son yıllarda büyük gelişim göstermiştir. Bu durum birçok kişi ve şirketin işini kolaylaştırmıştır. Ancak araç kiralamadan önce, aracı teslim alırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Araç kiralama için bir firma ile görüştünüz ve araç kiralamaya karar verdiniz. Öncelikle aracı alıp gitmek için acele etmemelisiniz. Aracı baştanbaşa kontrol edin. Kiraladığınız araçta vuruk, çizik gibi durumlar varsa, bunu mutlaka firmanız ile görüşün. Hatta gerekirse not almalarını sağlayın. Araçta daha ciddi hasar görmüş yerler varsa, bu bölümlerin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Uçak yolculuğunuz sonunda bir araç kiralamak ve güvenilir bir firma ile çalışmak istiyorsanız, Samsun Havalimanı oto kiralama firmaları ile çalışabilirsiniz. Ayrıca samsun oto kiralama firmalarından, online rezervasyon yaptırarak işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Oto kiralama sırasında aracın içerisine girdiğinizde göstergeler, radyo, farlar ve aynalar gibi konuları mutlaka göz önünde bulundurun. İyice inceleyin. Hepsinin tek tek detaylı olarak inceleyemeyebilirsiniz. Ancak bu konuların üzerinden bir kez geçmeniz yararınıza olacaktır.
  • Kiraladığınız araçta yedek stepne olup olmadığını kontrol edin. Eğer araçta yedek stepne yoksa firmanızdan talep edebilirsiniz. Bu durum sizin için hayati önem taşır. Yedek stepne yanında trafik seti, yangın tüpü gibi hayati önem taşıyan diğer ekipmanları da kontrol etmeyi unutmayın.
  • Araç kiraladığınız firmadan aracın son kontrol fişini isteyin. Talep ettiğiniz bu fişi mutlaka inceleyin, kontrol edin. Aracın son kontrolü çok eskiyse, aracı kiralamayın. Firma sahibi ile bu durumu görüşün.
  • Kiraladığınız aracın lastiklerini kontrol edin. Eğer lastiklerde ciddi aşınma varsa, firmanızdan başka bir araç talep edin. Ayrıca lastiklerin havası sönük ise kiralamadan önce şişirilmesini talep edin. Kış mevsiminde araç kiralıyorsanız, her ihtimale karşı firmanızdan kar zinciri isteyin. Aracı teslim aldığınızdaki kilometresini kontrol edin ve not alın. Tüm bunların dışında eksiksiz ve güvenilir bir araç kiralama deneyimi yaşamak istiyorsanız, Samsun rent a car firmalarını tercih edebilirsiniz.