Hepimiz bir samsun oto kiralama firmalarından biriyiz, Samsun ilinde birçok oto kiralama hizmeti veren firma bulunmaktadır.Samsun Havaalanı Oto kiralama ve diğer adı olan Ekip Rent A Car 2002 yılından buyana sizlere rent a car hizmeti sunmaktadır.Aşağıda belirtilen konu Samsunda oto kiralama hizmeti veren bütün firmaları ilgilendirmektedir.Aynı zaman oto kiralama hizmeti alan müşterilerimize de bilgi katacak bir yazıdır.

Kiraladığınız Araçlarda Yakıttan Tasarruf Edin

Araç kiraladınız ve şehir içi, şehirlerarası kilometrelerce yol kat etmeyi planlıyorsunuz.  Bu güzel yolcuğunuzu aynı zamanda yakıt tasarrufu yaparak ekonomik hale getirebilirsiniz.

Yakıt tasarrufu nasıl yapılır?

Yürüyerek gidebileceğiniz mesafelerde araç kullanmayın

Samsun oto kiralama firmalarından kiraladığınız aracı ilk kez çalıştırdığınızda, motorun yeterli seviyede ısınabilmesi için en az 3 km yol yapmanız gereklidir. Araçlar istenen çalışma sıcaklığına ulaşıncaya kadar normalden çok daha fazla yakıt harcarlar.  Mümkün olduğunca yürüme mesafesindeki yerlere giderken araç kullanmamaya özen gösterin.

Trafiğin yoğun olduğu saatlerde araç kullanmayın

Özellikle akşam saatlerinde trafik sıkışıklığının tam ortasında kalmak can sıkıcı bir durumdur. Bu durum aracınız içinde öyledir. Çünkü araç her durduğunda tekrar kalkış için ekstradan yakıt tüketir. Kalkışlarda en çok yakıt tüketen 1. vitesi kullanacağınız için sıkışık trafikte yakıt tüketiminizde yükselir. Aracınızın otomatik ya da düz vites olması bir şey değiştirmez. Rent a car firmalarından araç kiralarken sıkışık trafiği olan bölgelere seyahat edecekseniz, start – stop özelliği olan bir araç kiralamanız sizin yararınıza olacaktır.

En iyi çözüm trafiğin olmadığı saatlerde yola çıkmaktır. Yine de çıkmak zorunda kalırsanız, önünüzdeki trafiği sürekli takip etmekte size yakıt tasarrufu sağlayabilir. Önden giden arabaların duraklamalarını önceden kestirmeniz frene daha az basmanız demektir. Bu da sizin için yakıt tasarrufudur.

Pencereleri Kapalı Tutun

Şehir içinde çok sorun olmamakla birlikte, şehir dışında süratli yapılan yolculuklar sırasında camlarınızı kapalı tutmanız size yakıt tasarrufu sağlar.  Araçlar rüzgâra karşı koymak için tasarlanmışlardır. Camlar açıldığında aerodinamik yapı bozulur ve aracınız tüm rüzgârı içeri alacağı için daha fazla yakıt tüketir. Sürüş esnasında siz bu durumu fark etmeyebilirsiniz ama aracınızın yakıt tüketimi artacaktır. Bu sebeple özellikle yaz aylarında camları açmak yerine klima kullanmak daha mantıklı bir seçimdir.

Gereksiz Yük Taşımayın

Araçlarda insan vücudu gibi ekstra yükler için ekstra enerjiye ihtiyaç duyarlar. Yani kocaman bir sırt çantasıyla birlikte saatlerce yürüdüğümüzde nasıl kendimizi halsiz hissedeceksek, araçta fazla yük ile birlikte seyahat etmek de yakıt tüketimini oldukça artıracaktır.

Aracı Sakin Kullanın

Agresif araç kullanımı her zaman çok fazla yakıta mal olur. Bu yüzden uygun şekilde hızlanmanız ve sabit hızla yol almanız size yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Uzun yolculuklarınız için,  Samsun’daki oto kiralama firmalarından araç kiralamanız durumunda,  hız sabitleyici özellikli araç kiralamanız sizin yararınıza olacaktır.

Lastik Havalarını Kontrol Edin

Lastik basıncı azaldıkça, aracın hızlanması için çok daha fazla yakıt gerekir. Uzun yolculuklara çıkmadan önce lastik basınçlarını kontrol etmelisiniz. Normalde çok fazla hava basmak da yol tutuşunu azaltıp sizi tehlikeye sokabilir. Bu yüzden aracın kitapçığına ya da araç üzerindeki basınç etiketlerine göz atmanızı öneririz.